Parametrics
10mq040npbf absolute maximum ratings: (1)IF(AV), Max. Average Forward Current: 1.5 A; (2)IFSM, Max. Peak One Cycle Non-Repetitive: 120A; Surge Current: 30A; (3)EAS, Non-Repetitive Avalanche Energy: 3.0 mJ; (4)IAR, Repetitive Avalanche Current: 1.0 A.
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||||||||||||
 10MQ040NPBF |
 DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A D64 |
 Data Sheet |
 10MQ040N |
 Vishay Semiconductors |
 Schottky (Diodes & Rectifiers) 2.1 Amp 40 Volt |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 10MQ040NPBF |
 DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A D64 |
 10MQ040NTR |
 Vishay Semiconductors |
 Negotiable |
 10MQ040NTRPBF |
 DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A SMA |
 10MQ060N |
 Schottky (Diodes & Rectifiers) 2.1 Amp 60 Volt |
 10MQ060NPBF |
 DIODE SCHOTTKY 60V 1.5A D64 |