Parametrics
15MQ040NTRPBF absolute maximum ratings: (1)Max. Average Forward Current: 2.1 A; (2)Max. Peak One Cycle Non-Repetitive Surge Current: 330 A; (3)Non-Repetitive Avalanche Energy: 6.0 mJ; (4)Repetitive Avalanche Current: 1.0 A.
Features
Diagrams
15MQ040NTRPBF dimension
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
15MQ040NTRPBF
15MQ040NTRPBF
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMA
Data Sheet
Quantity
15MQ040NPBF
15MQ040NPBF
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMA
Data Sheet
15MQ040NTR
15MQ040NTR
Vishay Semiconductors
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2.1 Amp 40 Volt
Negotiable
15MQ040NTRPBF
15MQ040NTRPBF
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMA