Parametrics
LT1790ACS6-2.5#TR absolute maximum ratings: (1)Input Voltage: 20V; (2)Specified Temperature Range: Commercial: 0℃ to 70℃; Industrial: –40℃ to 85℃; (3)Output Short-Circuit Duration: Indefinite; (4)Operating Temperature Range: – 40℃ to 125℃; (5)Storage Temperature Range: – 65℃ to 150℃; (6)Lead Temperature (Soldering, 10 sec): 300℃.
Features
LT1790ACS6-2.5#TR features: (1)High Accuracy; (2)Low Drift; (3)Low Profile (1mm) ThinSOTTM Package; (4)Low Supply Current: 60mA Max; (5)Sinks and Sources Current; (6) Low Dropout Voltage; (7)Guaranteed Operational –40℃ to 125℃; (8)Wide Supply Range to 18V; (9)Available Output Voltage Options: 1.25V, 2.048V, 2.5V, 3V, 3.3V, 4.096V and 5V.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 LT1790ACS6-2.5#TR |
 IC VREF SERIES 2.5V SOT-23-6 |
 Data Sheet |
 LT1790ACS6-2.5#TRM |
 IC VREF SERIES 2.5V SOT-23-6 |
 Data Sheet |
 LT1790ACS6-2.5#TRMPBF |
 IC VREF SERIES 2.5V SOT-23-6 |
 LT1790ACS6-2.5#TRPBF |
 IC VREF SERIES 2.5V SOT-23-6 |