Parametrics
IBM25PPC750CXEHP70-3 absolute maximum ratings: (1)Supply Voltage (Internal Logic) VDD: 0V to +2.7V; (2)Supply Voltage (I/O Interface) OVDD: 0V to +3.6V; (3)PLL Supply Voltage AVDD: 0V to +2.7V; (4)Input Voltage (2.5V CMOS receivers) VIN: -0.6V to VDD + 0.6V; (5)Input Voltage (3.3V LVTTL receivers) VIN: -0.6V to OVDD + 0.6V; (6)Input Voltage (5.0V LVTTL receivers) VIN: -0.6V to OVDD + 2.4V; (7)Storage Temperature Range TSTG: -55℃ to +150℃; (8)Case temperature under bias TC: -40℃ to +120℃.
Features
IBM25PPC750CXEHP70-3 features: (1) IBM PowerPC. 405 32-bit RISC processor core operating up to 266MHz; (2)PC-133 synchronous DRAM (SDRAM) interface: 32-bit interface for non-ECC applications, 40-bit interface serves 32 bits of data plus 8 check bits for ECC applications; (3)4KB on-chip memory (OCM); (4)External peripheral bus: Flash ROM/Boot ROM interface, Direct support for 8-, 16-, or 32-bit SRAM and external peripherals, Up to eight devices, External Mastering supported; (5)DMA support for external peripherals, internal UART and memory: Scatter-gather chaining supported, Four channels; (6)PCI Revision 2.2 compliant interface (32-bit, up to 66MHz); (7)Ethernet 10/100Mbps (full-duplex) support with media independent interface (MII); (8)Programmable interrupt controller supports seven external and 19 internal edge triggered or level-sensitive interrupts; (9)Programmable timers; (10)Two serial ports (16550 compatible UART); (11)One IIC interface; (12)General purpose I/O (GPIO) available; (13)Supports JTAG for board level testing; (14)Internal processor local Bus (PLB) runs at SDRAM interface frequency; (15)Supports PowerPC processor boot from PCI memory.