Parametrics
PDI1394L40BE absolute maximum ratings: (1)DC supply voltage: –0.5 to +4.6 V; (2)DC input diode current: –50 mA; (3)DC input voltage: –0.5 to +5.5 V; (4)DC output diode current: ±50 mA; (5)DC output voltage: –0.5 to VDD +0.5 V; (6)DC output source or sink current: ±50 mA; (7)DC VCC or GND current: ±150 mA; (8)Storage temperature range: –60 to 150 °C; (9)Operating ambient temperature: 0 to 70 °C; (10)Power dissipation per package: 0.6 W.
Features
PDI1394L40BE features: (1)IEEE1394a and IEEE1394–1995 Standard Link Layer Controller; (2)Hardware Support for the IEC61883 International Standard of Digital Interface for Consumer Electronics; (3)Interface to any IEEE 1394–1995 or 1394a Physical Layer Interface; (4)5 V Tolerant I/Os; (5)Single 3.3 V supply voltage; (6)Full-duplex isochronous operation; (7)Operates with 400/200/100 Mbps physical layer devices; (8)12K byte fully programmable FIFO pool for isochronous and asynchronous data.
Diagrams
PDI1394L40BE pin connection
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
PDI1394L40BEGA
PDI1394L40BEGA
IC IEEE 1394 LINK CTRLR 144-LQFP
Data Sheet
Negotiable
PDI1394L40BEGE
PDI1394L40BEGE
IC LINK LAYER CTRLR AV 144LQFP
Data Sheet
Negotiable
PDI1394L40BE-S
PDI1394L40BE-S
NXP Semiconductors
1394 Interface IC IEEE 1394 LINK CTRLR
PDI1394L40BE-T
PDI1394L40BE-T
NXP Semiconductors
Video ICs 1394 A/V LINK LAYER