The IRU1010-18CDTR is a low dropout three-terminal fixed output regulator with minimum of 1A output current capability. The IRU1010-18CDTR is specifically designed to provide well regulated supply for low voltage IC applications as well as generating clock supply for PC applications. Applications are (1)Low Voltage IC Supply Applications; (2)DSP Core Voltage; (3)8-Lead SOIC (IRU1010-18CS)is also available; (4)LEAD-FREE.
Parametrics
IRU1010-18CDTR absolute maximum ratings: (1)Input Voltage (VIN): 7V; (2)Power Dissipation : Internally Limited; (3)Storage Temperature Range : -65°C To 150°C; (4)Operating Junction Temperature Range : 0°C To 125°C; (5)Current Limit: 1.1A; (6)Ripple Rejection: 70dB.
Features
IRU1010-18CDTR features: (1)Guaranteed < 1.3V Dropout at Full Load Current; (2)Fast Transient Response; (3)1% Voltage Reference Initial Accuracy; (4)Built-In Thermal Shutdown; (5)Available in SOT-223, D-Pak, Ultra Thin-PakTM; (6)and 8-Pin SOIC Surface-Mount Packages.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 IRU1010-18CDTR |
 IC REG LDO 1.8V 1A D-PAK |
 Data Sheet |
 Negotiable |
Quantity | ||||
 IRU1010 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 IRU1010-18 |
 Other |
 IRU1010-18CD |
 IC REG LDO 1.8V 1A D-PAK |
 IRU1010-18CDTR |
 IC REG LDO 1.8V 1A D-PAK |
 IRU1010-18CP |
 IC REG LDO 1.8V 1A 2-UTHINPAK |
 IRU1010-18CPTR |