Available either in through-hole or surface-mount packages, the BTA12-700SW is suitable for general purpose AC switching. The BTA12-700SW can be used as an ON/OFF function in applications such as static relays, heating regulation, induction motor starting circuits... or for phase control operation in light dimmers, motor speed controllers, ... The BTA12-700SW is specially recommended for use on inductive loads, thanks to their high commutation performances. By using an internal ceramic pad, the BTA series provides voltage insulated tab (rated at 2500V RMS) complying with UL standards.
Parametrics
BTA12-700SW absolute maximum ratings: (1)Repetitive peak off-state voltages VDRM: 700 V; (2)peak off-state reverse voltages VRRM: 700 V; (3)RMS on-state current IT: 12.0 A; (4)Non-repetitive peak on-state current ITSM: 120 A; (5)Max. Operating Junction Temperature Tj: 110°C; (6)Storage Temperature Tstg: -45~150°C.