The 3386P-1-103 is a 3/8 square trimming potentiometer.
Parametrics
3386P-1-103 absolute maximum ratings: (1)Power rating (300 volts max.), 85 °C: 0.5 watt; 125 °C: 0 watt; (2)Temperature range: -55 °C to +125 °C; (3)Temperature coefficient: ±100 ppm/°C; (4)Seal Test: 85 °C fluorinert; (5)Humidity: MIL-STD-202 method 103 96 hours (2 % ΔTR, 10 megohms min.); (6)Vibration: 30 G (1 % ΔTR; 1 % ΔVR); (7)Shock: 100 G (1 % ΔTR; 1 % ΔVR); (8)Load life: 1,000 hours 0.5 watt @ 70 °C (3 % ΔTR; 1 % or 1 ohm, whichever is greater, CRV); (9)Rotational life: 200 cycles (4 % ΔTR; 1 % or 1 ohm, whichever is greater, CRV).
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 3386P-1-103 |
 Bourns |
 Data Sheet |
 3386P-1-103LF |
 Bourns |
 Trimmer Resistors - Through Hole 3/8" 10Kohms 10% 0.5Watts Square |
 Data Sheet |
 3386P-1-103TLF |